Beypazarı’nda Havuç Hasadı

Ankara’nın Beypazarı ilçesinde kışlık havucun tarladan sökümünün tamamlandığı bildirildi.

Ankara‘nın Beypazarı ilçesinde kışlık havucun tarladan sökümünün tamamlandığı bildirildi.

Beypazarı Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ateş, ilçede 4 mevsim tarım yapıldığını belirterek, kışlık olarak ekilen havuç sezonunun bittiğini söyledi.

Türkiye‘nin havuç ihtiyacının yüzde 50’sini ürettiklerini kaydeden Ateş, çiftçilerin bu yılki hasattan memnun olduğunu ifade etti.

 

İlçede kışlık olarak üretilen havucun söküm işlemlerinin tamamlandığını aktaran Ateş, şunları kaydetti:

“Sebze üretiminde havuç önemli bir yere sahip. Bunun arkasından ıspanak, marul, yeşil soğan ve turp gibi sebzeler geliyor. Yazlık ve kışlık olmak üzere 22 bin dekar alanda Beypazarı çiftçisi havuç üretimi yapıyor. Havuç üreticisi ve yetiştiricisi tarlalar çamur olmadan havucu sökerek, kuyulara ya da soğuk hava depolarına kasa içinde toprağıyla birlikte depoluyor. Talep oldukça ve piyasa durumuna göre, depodan alınıp, yıkandıktan sonra paketleniyor ve istenilen yere gönderiliyor. Bu yıl kış az olduğu için çok fazla depolama olmamıştı.”

Havuç üreticilerinden Akçakavak Mahallesi Muhtarı Mehmet Nacak ise, “Kışlık olarak ekimini yaptığımız havucun, tarladan kazımını dün bitirdik. Kış fazla olmadığı için kazımını yaptığımız havucu paketleyip İstanbul ve Ankara’ya gönderdik. Dönüm veya dekar başına verim iyiydi. Havucun görselliği ve lezzeti de çok iyiydi. Fiyatı da iyiydi 80 kuruşla 1.25 kuruş arasında fiyattan verdik. Zaman zaman 1.50 kuruştan verdiğimiz de oldu.” diye konuştu.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href=""> <abbr> <acronym> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bir Mesaj Yolla
tr_TRTurkish
tr_TRTurkish